Uloga cinka u prevenciji bolesti

cink

Minerali, koje ne možemo stvarati u organizmu nego ih moramo unositi u organizam hranom ili suplementima, imaju sve veću važnost u samoizlečenju , terapiji, kao i preventivi nekih bolesti.

Minerali su neorganski hemijski elementi kojih ima ukupno 103, a u našem organizmu pronalazimo 8o. Oni sačinjavaju oko 4,5 procenata naše telesne mase, i najviše ih ima u kostima. Pošto minerale naš organizam ne može sam da stvara, neophodno je unositi ih hranom ili suplementima.
Minerali imaju ulogu u našem organizmu u izgradnji hormona, enzima, proteina i vitamina. Postoje dve grupe minerala, oligoelementi i elementi u tragovima. Oligoelementi su minerali koje trebamo unositi dnevno u količinama većim od 100 mg na dan i to su: kalcijum, magnezijum, fluor, natrijum, kalijum, sumpor. Svi ostali minerali su elementi u tragovima.
Upotreba minerala postaje sve značajnija u preventivi i lečenju nekih bolesti, čak i onih njtežih. Svakako je potreban oprez pri njihovom korišćenju i ne treba ih uzimati na svoju ruku, nego obavezno konsultovati lekara ili farmaceuta.
Cink
Cink je jako važan element koji se u našem organizmu nalazi u tragovima. Njega ima u gotovo svakoj ćeliji organizma i ima jako važne uloge u organizmu. Cink je, nakon gvožđa, drugi važan element u tragovima. Uravnoteženom ishranom se dnevno, u organizam unosi do 14 mg cinka. Prirodni izvori ovog važnog minerala su rakovi, ćuretina, pivski kvasac, semenke bundeve, sir, soja, grašak, sirove pšenične klice.
Ljudski organizam sadrži 2-3 grama cinka. On je prisutan u svim organima, najviše ga ima u eritrocitima, leukocitima, jetri, prostati, kostima i mišićima. Ulazi u sastav insulina, hormona rasta i polnih hormona.
Cink ulazi i u sastav velikog broja molekula enzima. Funkcije organizma koje zavise od cinka su rast i deoba ćelija, polno sazrevanje, reprodukcija, zarastanje rana, funkcionisanje reproduktivnih organa.Posebno je važan za zdravlje prostate. Cink učestvuje u procesima razgradnje alkohola i metabolizmu ugljenih hidrata.
Cink zajedno sa vitaminom B6 smanjuje proizvodnju histamina i zbog toga je vrlo delotvoran u suzbijanju alergijskih reakcija. Neutrališe i štetno dejstvo bakra koji je jedan od uzročnika artritisa. Dokazano je da cink jača prirodni imunitet, poboljšava zdravlje kože i smiruje simptome psorijaze. Pomaže i u odstranjivanju otrovnog kadmijuma koji se nalazi u dimu cigarete.
Nedostatak cinka se nalazi kod osoba koje nemaju redovnu i pravilnu ishranu. Pušenje, kafa i alkohol su glavni krivci za iscrpljivanje cinka iz organizma. Neki od simptoma nedostataka cinka u organizmu su : poremećaj u rastu, alopecija, dermatitisi, poremećaj imuniteta, smanjen broj spermatozoida, anoreksija, poremećaj ukusa, kao i mirisa, usporeno zarastanje rana, uvećanje prostate.
Doziranje cinka i interakcije
Prevelik unos cinka može izazvati iritaciju želuca i povraćanje. Gornja dozvoljena granica za uzimanje cinka je 150mg/na dan. Preporučena dnevna doza (RDA) za zdravu odraslu ženu je 12 mg, a za muškarca 15 mg/dan. Bakar i cink se u telu vezuju za iste receptore pa dugotrajno uzimanje cinka može smanjiti koncentaciju bakra u organizmu. Tiazidni diuretici mogu pojačati izlučivanje cinka mokraćom i dovesti do nedostatka cinka u organizmu.

Primed 6

Primed 6 urinarius je prirodan preparat na bazi kvalitetnog meda, polena, bundevinog semena i lekovitih trava ubranih na ekološki čistim predelima Srbije. Ovaj preparat obiluje prirodnim sastojcima i predstavlja značajan izvor minerala neophodnih za pravilno funkcionisanje organizma. Na prvom mestu treba pomenuti njegovo pozitivno dejstvo na prostatu. Primed 6 urinarius ima preventivni uticaj na funkcije mokraćnih kanala i prostate jer su semenke bundeve koje ovaj proizvod sadrži bogate svim elementima koji blagotvorno deluju na prostatu. To su: karotenoidi, omega-3 masne kiseline i cink. Seme bundeve je bogato magnezijumom, manganom, fosforom, gvoždjem, bakrom, cinkom, vitaminom K i proteinima.