Dobro zdravlje zavisi od probave

Sve dok je pražnjenja creva redovno, nema bojazni da će otrovi, odnosno otpadne materije koje se zadržavaju u crevima da izazovu neku od zapaljenskih ili malignih bolesti. Iako su creva duga nekoliko metara, ništa od nepotrebnih materija neće da se zadrži u njima, jer se stalnim kontrakcijama istiskuje otpadni materijal, pa se tako, creva praktično sama čiste.
Kada se javlja potreba za dodatnim ispitivanjima
Ljudski organizam je savršena mašina, jer ono što se u njega unese on najpre obradi, i zadržava sve što mu je neophodno, a sve nepotrebno izbacuje iz organizma, stolicom, znojem i urinom. Problem može da nastane ako se opstipacija, odnosno zatvor javlja često, i ako se pojavi poremećaj u konzistenciji stolice, ili krv u stolici. To su tegobe koje treba dodatno ispitati. Generalno, creva se, u proseku, prazne na svakih dva do tri dana. Ako neko nema stolicu više od sedam dana, postoji sumnja na patološko stanje i ozbiljan razlog za detaljno gastroenterološko ispitivanje. Ako se opstipacija javi jednom ili dva puta godišnje, to nije razlog za veliku uzbunu, ali telu svakako u tim situacijama treba pomoći da se oslobodi nagomilanih toksina.
Preventivni pregledi
Prvo u nizu ispitivanja uzroka opstipacije je test na skriveno krvarenje, koje treba da bude redovan preventivni pregled kod osoba starijih od 50 godina. Kod pacijenata koji imaju pozitivnu porodičnu anamnezu treba da se radi i kolonoskopija, na svakih pet godina.
Mnogobrojni uzroci zatvora
Uzroci zatvora su mnogobrojni: promena klime i sredine, stresovi, dehidriranost, velika vrućina ili hladnoća. Brza hrana koju sve češće jedemo u nedostatku vremena idealna je podloga za nastanak zatvora, kao i smanjeno unošenje vlaknaste hrane i tečnosti. Moderan život donosi češće probleme sa opstipacijom samo zbog loših navika u ishrani. Nije toliko važno u kom periodu dana imamo stolicu, iako je najbolje da se creva prazne ujutru, jer se na taj način creva pripremaju za nove količine hranljivih materija. Osobe koje nemaju jutarnju stolicu nemaju zdrave navike u ishrani, ne doručkuju, preskaču obroke i uzimaju malo tečnosti i vlaknaste hrane.
Kako postići redovno pražnjenje
Redovna fizička aktivnost i dovoljna količina tečnosti (dva i po litra nezaslađene tečnosti dnevno) neophodni su za normalno pražnjenje. To podrazumeva tri do četiri porcije povrća i dve porcije voća na svakodnevnom meniju, i manje crvenog mesa, jer ono “zatvara”. Umesto crvenog mesa poželjno je jesti ribu, pileće ili ćureće meso, žitarice. Potrebno je izbegavati bela testa, a jesti crni hleb i testa sa celim zrnima žitarica, koja provociraju stolicu. Gazirana pića izbegavati jer izazivaju zatvor zbog velike količine šećera i ostalih supstanci. Tri kuvana jela nedeljno su imperativ za zdravu, normalnu stolicu bez gasova i bolova u trbuhu.
PRIMED 14 coprinus je prirodni preparat na bazi meda i medicinske gljice Coprinus comatus koja zahvaljujući velikoj količini nerastvorljivih biljnih vlakana pozitivno utiče na poboljšavanje procesa probave i varenja. Aktivni sastojci preparata blagotvorno deluju na digestivni sistem, pomažu pravilno varenje i apsorpciju hranljivih materija iz hrane. Medicinska gljiva Coprinus comatus bogata je dragocenim vlaknima koja utiču na olakšavanja probave i na taj način ublažavaju tegobe kod unutrašnjih ili spoljašnjih hemoroida.