Fitosteroli kao pomoć u regulisanju nivoa holesterola

fitosterpliBiljni steroli su prirodne supstance koje mogu pomoći u borbi sa visokim  holesterolom. Ponekad se nazivaju fitosteroli. Hemijski slični holesterolu, biljni steroli su takođe dostupni u obliku dodataka ishrani.

Kako ostvaruju svoje dejstvo?

Studije pokazuju da biljni steroli utiču na nivo holesterola u krvi tako što u crevima inhibiraju apsorpciju holesterola. Prema tome, biljni steroli pomažu da se smanji nivo ukupnog holesterola u cirkulaciji i nivo LDL ( ” lošeg” ) holesterola.

Brojne studije su pokazale da redovno konzumiranje biljnih sterola može pomoći u borbi protiv visokog holesterola. Ustanovljeno je da veći unos biljnih sterola povezan sa nižim nivoima holesterola i zaključeno da unos biljnih sterola treba biti deo dijetetskih saveta za pacijente sa visokim holesterolom, jer to može biti bezbedan i efikasan način da se smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti.

U naučnim studijama pokazano je da dnevna potrošnja od jedan do dva grama biljnih sterola smanjuje od 10 do 20 %  nivo LDL holesterola.

Do sada , istraživanja o upotrebi biljnih sterola kao dodataka za lečenje ili prevenciju visokog holesterola su prilično ograničena I potrebno je sprovesti više istraživanja pre nego što se biljni steroli u obliku suplemenata mogu  preporučiti kao tretman za snižavanje holesterola.

Izvori iz hrane

Biljni steroli se prirodno nalaze u sledećim namirnicama:

  • bademi
  • prokelj
  • kikiriki
  • biljna ulja (uključujući repicu , kukuruz , masline i susamovo ulje )
  • pšenične mekinje
  • pšenične klice

Pored toga , brojne namirnice (uključujući žitarice , mleko, sok od narandže , biljno ulje, namazi i jogurt ) obogaćene su biljnim sterolima .

Iako je konzumiranje biljnih sterola putem hrane bezbedano, konzumiranja velikih doza biljnih sterola u obliku dodataka može izazvati niz problema (uključujući proliv , loše varenje , mučnina) .

Kada bi trebalo koristiti biljne sterole?

Da bi se postigao i / ili održavao normalan nivo holesterola, preporučuje se konzumiranje dva grama biljnih sterola svaki dan kao deo zdrave ishrane.

Važno je napomenuti da biljne sterole ( ili suplemente sa biljnim sterolima ) ne bi trebalo koristiti umesto propisanih lekova za visok holesterol. Samolečenje visokih nivoa holesterola  biljnim sterolima i izbegavanje ili odlaganje standardne terapije može imati ozbiljne posledice. Namirnice bogate biljnim sterolima treba koristiti u svakodnevnoj ishrani u svakom slučaju i radi prevencije poremećaja lipidnog statusa i kao pomoć I dodatak standardnoj terapiji povišenog holesterola.