Hemoroidi: značaj naslednih faktora

Hemoroidi predstavljaju trajna proširenja hemoroidalnih vena. Karakteristični simptomi hemoroida mogu biti stalno ili povremeno prisutni, manje ili više izraženi, u zavisnosti od stepena razvoja hemoroida. Nelagodnost, svrab, bol analnog predela, krv u stolici i krvarenje (izazvano pražnjenjem ili u težim oblicima spontano nastalo), ispadanje hemoroida su najčešći simptomi.

Pored dobro poznatih uzroka nastanka hemoroida (zatvor, gojaznost, trudnoća), značajnu ulogu mogu imati i nasledni faktori.
Opšte je poznato da nasleđe povećava rizik za nastanak različitih bolesti (ekcem, astma i druge preosetljivosti, srčana bolest, neki oblici karcinoma). Kada su hemoroidi u pitanju, nasledni faktori nemaju direktan uticaj na nastanak boolesti, ali mogu doprineti razvoju hemoroida.

Slabost vena može biti nasledna, a slabost zida vena je jedan od faktora koji ih čini osetljivim na oštećenja i pritisak. Sve to za posledicu može imati povećan rizik za proširenje hemoroidalnih vena.

Iako nasledne faktore ne možemo izbeći, niti možemo direktno uticati na njih, postoje preporuke koje mogu umanjiti njihov uticaj. Nasledni faktori nose povećan rizik za nastanak bolesti, a od uzajamnog dejstva različitih faktora sredine zavisi da li će i u kojoj meri doći do razvoja bolesti.

Preventivne mere koje osobe sa naslednom sklonošću prema bolestima vena mogu preduzeti ne razlikuju se puno od opštih preporuka za zdravu ishranu i način života. Ovde su navedene neke od preporuka:

  1. Jedite hranu bogatu biljnim vlaknima. Nesvarljiva biljna vlakna podstiču formiranje mekanije stolice koja vrši manji pritisak na hemoroide prilikom pražnjenja, pa se smanjuje mogućnost oštećenja krvnih sudova i krvarenje.
  2. Unosite dovoljno tečnosti. 2-2,5l tečnosti je poželjan dnevni unos tečnosti. Unos tečnosti i biljnih vlakana je međusobno povezan. Unos vlakana uz oskudan unos tečnosti može imati suprotan efekat, pa se uvek uz uzimanje vlakana savetuje povećan unos tečnosti.
  3. Redovna fizička aktivnost doprinosi poboljšanju probave. Ukoliko radno mesto od vas zahteva dugo sedenje, potrudite se da makar nekoliko puta nedeljno vežbate. Pola sata do sat vremena fizičke aktivnosti svakodnevno odlično je kako za probavu, tako i za održavanje opšteg zdravlja.
  4. Zadržavanje na WC šolji trebalo bi svesti na minimum. Produženo sedenje i napinjanje povećava pritisak u donjem delu stomaka koji se onda prenosi na hemoroidalne vene. Ukoliko je ovaj pritisak dugo povećan, čak i bez naslednih predispozicija, povećan je rizik za nastanak hemoroida.

Nasleđe, kao što smo već pomenuli ne znači da će sigurno u toku života doći do razvoja hemoroidalne bolesti. Takođe, primena pomenutih preporuka ne znači da je mogućnost nastanka hemoroida potpuno izbegnuta. Nasleđe i faktori sredine u sadejstvu mogu uticati na prevenciju ili pojavu većine bolesti, uključujući i hemoroide.