Kako sprečiti moždani udar

prevencija mozdanog udara

Moždani udar može da ostavi ozbiljne, dugoročne posledice. Napredak u lečenju moždanog udara doprineo je povoljnijem ishodu nakon moždanog udara. Međutim, često je kratak vremenski interval u kom je preduzeto lečenje efikasno. Najvažniji pristup ovom problemu je prevencija, posebno za ljude koji su u povećanom riziku. Ne može se svaki moždani udar sprečiti, ali postoje neki poznati faktora rizika koji mogu biti modifikovani sa životnim navikama.  Korisno je znati neke od uzroka moždanog udara koji se mogu kontrolisati i kako to treba učiniti.

1. Sniziti visok krvni pritisak

Hipertenzija je hronično visok krvni pritisak. Ona povećava rizik od  moždanog udara, a takođe doprinosi razvoju bolesti srca i cerebrovaskularnih oboljenja – dva dobro poznata faktora rizika moždanog udara. Prvi korak u efikasnom upravljanju hipertenzije  zahteva dijagnozu putem redovnog kontrolisanja krvnog pritiska. Lečenje hipertenzije može uključiti dijetu sa malo soli, regulisanje težine, redovno vežbanje ili kontrola stresa. Često je potrebno i lečenje lekovima koji snižavaju krvni pritisak.

2. Kontrola bolesti srca

Srčana oboljenja mogu biti prisutna na rođenju ili nastati kasnije u životu zbog nasledne predispozicije ili kao posledica određenih životnih navika. Bolesti srca nastaju kao posledica hipertenzije, gojaznosti, dijabetesa ili visokog holesterola. Srčana oboljenja obuhvataju koronarne arterijske bolesti (bolest krvnih sudova koji snabdevaju srce), problemi srčanog zaliska, problemi srčanog mišića, uvećano srce ili nepravilan rad srca. Postoje efikasni načini za dijagnostikovanje i lečenje srčanih bolesti,u zavisnosti od uzroka. Kao i kod hipertenzije, najbolji pristup je da imate redovne preglede kod lekarom i otkrivanje problema ranije, pre nego što napreduju.

3. Sniziti visok holesterol

Visok holesterol doprinosi razvoju bolesti srca i cerebrovaskularnih bolesti. To je obično rezultat ishrane bogate nezdravim vrstama masti i povećanja količina prostih šećera. Snižavanje holesterola zahteva ishranu sa umerenim unosom masti, fizičku aktivnost i ponekad lekove.

4. Kontrola dijabetesa

Dijabetes može da doprinese i razvoju kardiovaskularnih bolesti i cerebrovaskularnih bolesti. Dijabetes je poremećaj metabolizma šećera u krvi. Dijabetes može biti urođen ili stečen. Dijabetesom tipa 1 zahteva redovnu kontrolu nivoa šećera u krvi i leči se  insulinom. Osobe sa dijabetesom tipa 2 su na strogo kontrolisanoj dijeti, regulišu težinu i mnogi koriste lekove koji održavaju željene nivoe šećera u krvi.

5. Regulisanje telesne težine

Gojaznost je takođe faktor rizika za moždani udar. Ona takođe učestvuje u pojavi i održavanju  hipertenzije i visokog holesterola. Za tretman gojaznosti se preporučuju dijete i vežbanje. Ponekad, suplementi za mršavljenje ili hirurške procedure za mršavljenje mogu pomoći, ako  je teško izgubiti težinu samo dijetom i vežbama. Genetika igra ulogu u gojaznosti, tako da neki ljudi imaju predispoziciju da budu gojazni.

6. Prestanak  pušenja

Pušenje doprinos bolestima srca, cerebrovaskularnim oboljenjima i hipertenziji.

7. Kontrola stresa

Stres može da uzrokuje nastanak moždanog udara tako što sudeluje u nastanku hipertenzije, bolesti srca, dijabetesa i cerebrovaskularnih bolesti. Kontrola stresa i anksioznosti često uključuje sveobuhvatan pristup, kontrolu ponašanja i emocionalnih reakcija. Stres nije objektivno merljiv i zahteva dugoročni pristup za optimalnu kontrolu.

Drugi, ređi uzroci moždanog udara mogu biti složenije prirode, kao što su autoimuni poremećaji i bolesti zgrušavanja krvi.

Prirodni preparat Primed 13 Kordiceps doprinosi preventivnom tretmanu moždanog udara. Zahvaljujuću lekovitim svojstvima kordicepsa, ovaj prirodan preparat pomaže regulisanje nivoa holesterola i šećera u krvi, kontrolu krvnog pritiska i olakšave tegobe kod bolesti srca. Kordiceps umereno širi krvne sudove, povećava protok krvi i ima antitrombogeno dejstvo (sprečava agregaciju trombocita). Pored toga, kordiceps smanjuje nivo „lošeg“ holesterola i povećava nivo „dobrog“ holesterola i kao takav smanjuje rizik od začepljenja krvnih sudova. Stoga se preporučuje u preventivi i lečenju bolesti kardiovaskularnog sistema. Kordiceps sadrži značajnu količinu adenozina, deoksiadenozina i sličnih nukleotida. Dokazano je da ova jedinjenja imaju veliki efekat na koronarnu i cerebralnu cirkulaciju, pa se preporučuje se u terapiji srčanih oboljenja i kod pacijenata koji su pretrpeli moždani udar (potreban dodatni oprez i kontrola pri istovremenoj upotrebi antikoagulantne terapije).

kordicepsPrimed 13 Kordiceps

Primed 10 je prirodan preparat na bazi meda, polena, propolisa i matične mleči koji pomaže oporavak organizma, mišiča i nernih ćelija nakon moždanog udara.

Primed 10

Prirodne preparate Primed 13, Primed 10 i Primed Kordiceps prah  možete kupiti u Primed biljnim apotekama ulica Vojvode Stepe 120, Primed Biošop, ulica Knez Mihajlova 21a, TC Milenijum, lokal 54, Primed Biošop 2, ulica Jurija Gagarina 151g, TC Piramida ,lokal10.

Telefoni za informacije: 0113912431, 0113288948, 0112168073

 

Primed 10