
Ženski pol ugroženiji
Upala bešike i mokraćnih kanala mnogo se češće javlja kod žena, jer je mokraćni kanal, uretra, kraći nego kod muškaraca. Međutim upala bešike i te kako zna da namuči i muškarce. Simptomi ove upale su češće mokrenje, nekada i noću, kao i bol pri mokrenju, koji može da se oseća samo u predelu bešike, ali može da se širi i u mali stomak i karlicu. Neki pacijenti se žale na osećaj pečenja, a kod izraženijih infekcija, može da se pojavi i krv u mokraći, nekada nevidljiva, a nekada i sa vidljivim ugrušcima krvi, što ukazuje da je upala ozbiljna. Znak je i zamućena mokraća zbog prisustva leukocita iz krvi i bakterija, koja ponekad ima neprijatan, jak miris.
Pomoć lekara treba uvek potražiti kada su simptomi izraženi, mada su pacijenti često skloni da se leče sami.
Moguće komplikacije cistitisa
Pojava temperature, naročito visoke, moguć je znak da infekcija kreće prema bubrezima i dolazi do pijelonefritisa, upale bubrega. Ne treba dozvoliti da dođe do toga, nego treba reagovati na vreme. Na bešiku mogu da pređu i upale organa u njenoj neposrednoj blizini, na primer upala jajnika. Ovaj problem često se javlja i kod osoba, koje muči zatvor, ali i kod svih stanja gde je bešika pod pritiskom, na primer tokom trudnoće ili izlaganja hladnoći.
Uzrok nedovoljna količina tečnosti
Uzrok za ovu upalu može da bude i to što ne pijemo dovoljno tečnosti. Bilo da je zima ili leto, moramo organizmu, odnosno bubrezima i urološkom sistemu obezbediti dovoljnu količinu tečnosti, da bismo sprečili nastanak infekcije. Kada jednom do upale ipak dođe, koliko je važna terapija koju je odredio lekar, toliko je bitno da se pije dovoljna količina vode ili čajeva, koji deluju diuretski. To je naročito korisno kod onih osoba kod kojih se upala bešike često ponavlja, da bi se sprečila preterana upotreba antibiotika. Za ešerihiju koli najpoznatiji je čaj od brusnice, jer deluje dvojako: dovodi do izlučivanja tečnosti, ali i sprečava lepljenja bakterije za sluzokožu bešike. Pomažu i čajevi od uve, breze, kukuruzne svila, peršuna, peteljki trešnji, rastavića…
Jačanje imuniteta kao prevencija
Upala mokraćnih puteva i bešike javlja se češće kod ljudi sa oslabljenim imunitetom, pa odbrambene snage organizma treba poboljšati promenom načina ishrane, izbegavanjem stresa, opuštanjem, izbegavanjem pušenja i alkohola. Pomaže voće bogato vitaminom Ce – limun, pomorandža, jagode… Važno je da se izbegavaju pića koja nadražuju bešiku, pre svega, alkoholna pića, ali i preterane količine kafe. Za ove pacijente veoma je važno da regulišu probavu i ne dozvole pojavu zatvora, a to se postiže ishranom bogatom vlaknima, kuvanim jelima, mekinjama, čime će značajno smanjiti rizik od pojave cistitisa.
Lečenje antibioticima
U borbi sa urinarnim infekcijama potrebno je izbegavanje primene jakih antibiotika naročito kada je reč o lakšim upalama. Najnovija preporuka je da se flurohinolonski antibiotici ne koriste u prvoj liniji borbe sa ovim infekcijama, već tek kada nemamo druge antibiotike, ali o tome je najbolje da odluku donose lekari.

urinarnih infekcija, posebno E.coli infekcije. Aktivni sastojci preparata utiču na poboljšanje odbrambenih snaga organizma i pomažu u prevenciji čestih urinarnih infekcija. Redovnom upotrebom podstiču bržu eliminaciju bakterija i umanjuju mogućnost ponovnog javljanja infekcije.