Osteopenija, na korak do osteoporoze!

Smanjena gustina kostiju ne znači da je reč o osteoporozi, već o osteopeniji. To je stanje koje predstavlja uvod u osteoporozu, a može da se drži pod kontrolom unosom kalcijuma i vitamina D, kao i umerenom fizičkom aktivnošću.
I osteopenija vodi ka prelomu
Osteopenija prelazi u osteoporozu onda kada i najmanja povreda dovede do preloma kosti. Oko dve trećine preloma posle male traume nastaje kod pacijenata koji imaju osteopeniju Iz tog razloga osteopenija nije bezazlena i trebalo bi je ozbiljno shvatiti.
Osteopenija, na korak do osteoporoze
Osteopenija nije definisano oboljenje već stanje mineralne koštane gustine koje je između normalnog i onog koje se javlja kada se postavi dijagnoza osteporoze. Mineralna koštana gustina se meri metodom osteodenzitometrije na vratu butne kosti i lumbalnoj kičmi. Izmerena mineralna koštana gustina se izražava pomoću takozvanog T-skora koji predstavlja odstupanje realno izmerene mineralne koštane gustine od one očekivane za osobu određene životne dobi, pola i konstitucije. Zato se prilikom osteodenzitometrije uvek mere visina i težina, uzimaju podaci o datumu rođenja i polu.
Vrednosti T-skora
Kada je vrednost T-skora veća od -1, to je normalno stanje. Ako je vrednost T-skora manja od -2,5 onda je to osteoporoza. Ukoliko je vrednost T-skora između navedenih vrednosti onda lekar zna da je reč o osteopeniji i upućuje pacijenta na prevenciju u vidu unosa kalcijuma i vitamina D, kao i na umerenu fizičku aktivnost.
Faktori rizika koji vode u osteoporozu
Osteoporoza je dobrim delom genetski determinisana i češće se javlja kod starijih ljudi i kod žena u menopauzi, to su nepromenljivi faktori rizika na koje se ne može uzicati. Međutim, na većinu drugih može da se utiče, pa su pravilna ishrana i fizička aktivnost, adekvatan unos kalcijuma i vitamina D, prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i smanjenje konzumiranja gaziranih pića koja smanjuju resorpciju kalcijuma veoma značajni. Osim genetike, menopauze i starosti, u posebnu grupu faktora rizika za razvoj osteoporoze ubrajaju se i oboljenja štitaste žlezde, hipofize, nadbubrežnih žlezda, bubrega, kao i depresija, bolesti gastrointestinalnog sistema, reumatoidni artritis. Poseban rizik nosi primena lekova iz grupe glukokortikoida.
Kada je potrebno uraditi pregled gustine kostiju
Na pregled gustine kostiju, trebalo bi da ide svaka ženska osoba u periodu posle menopauze i posle 65. godine. Pregled bi trebalo da se ponavlja na dve do tri godine u zavisnosti od rezultata osteodenzitometrije i prisustva faktora rizika.
PRIMED 3 kreći se lako je prirodni preparat na bazi meda, kalcijuma, kurkume i medicinskih gljiva reiši i šitake.
PRIMED 3 se preporučuje kod:
osteopenije
osteoporoze
reumatskog i drugih oblika artritisa
povećane potrebe za kalcijumom
Aktivni sastojci preparata obezbeđuju pravilnu mineralizaciju kostiju i funkcionisanje koštano-zglobnog sistema. Ispoljavaju protivupalno i antireumatsko dejstvo, čime ublažavaju tegobe kod reumatskog i drugih oblika artritisa.