Predijabetes označava stanje u kome postoje povišene vrednosti šećera, ali umereno, nedovoljno da bi se postavila dijagnoza dijabetesa. Simptomi uglavnom nisu prisutni, a ukoliko jesu, uglavnom su neubedljivi.
Prekomerna telesna težina, osobe starije od 45 godina, loše dijetetske navike, odsustvo fizičke aktivnosti, to fu faktori koji mogu da imaju najveći uticaj na povećanje rizika za razvoj predijabetesnog stanja.
Predijabetes uglavnom sporo napreduje, dovoljno sporo da bi bilo vremena i mogućnosti da se nešto preduzme u cilju prevencije napredovanja u dosta ozbiljnije stanje- dijabetes tip II.
Nažalost, sve mere koje su najefikasnije u pokušaju vraćanja nivoa šećera u granice normalnih vrednosti istovremeno su i najteže, zato što podrazumevaju promene nekih svakodnevnih navika kojih se teško odričemo.
Koje su to preporuke u prevenciji napredovanja predijabetesa?
- Promena navika u ishrani je jedna od najvažnijih. Prekomeran unos rafinisanih proizvoda, šećera, masti, industijskih prerađevina od mesa i dr. faktor su rizika za mnoge zdravstvene probleme, uključujući i stanje predijabetesa. Ukoliko niste u mogućnosti samostalno da izvšite neophodne promene, možete da zatražite savet nutricioniste, koji će vam predložiti odgovarajući jelovnik, u skladu sa vašim potrebama.
- Smanjenje telesne mase je takođe neophodno, ukoliko se radi o osobi sa prekomernom težinom. Prekomerna telesna težina jeste važan faktor u nastanku različitih hroničnih metaboličkih poremećaja, ali nije presudna. Svakako, ukoliko imate višak kilograma, savetuje se regulisanje telesne mase, ne samo zbog uticaja na predijabetes, već i na sve ostale moguće zdravstvene probleme.
- Redovna fizička aktivnost je jedan od značajnih faktora u prevenciji velikog broja poremećaja zdravlja. Kada je predijabetes u pitanju, fizička aktivnost može da doprinese boljem regulisanju nivoa šećera, a takođe utiče i na regulaciju telesne težine.
- Dovoljno odmora je takođe važan faktor. Nedovoljno sna, hroničan umor i stres se odražavaju negativno na celokupno zdravlje čoveka.
- Prestanite sa pušenjem. Prema određenim istraživanjima, pušači imaju za 30-40% veći rizik za pojavu dijabetesa tip II u odnosu na nepušače. Takođe, svima su poznati i svi ostali negativni uticaji duvanskog dima.
Ukoliko ove mere ne postignu željene rezultate u odgovarajućem roku, neophodna je konsultacija sa lekarom u vezi sa uvođenjem odgovarajuće terapije.
Kada su u pitanju prirodni proizvodi koji mogu da pomognu u regulisanju povišenog nivoa šećera, posebno se izdvaja jedna od takozvanih medicinskih gljiva Coprinus comatus.
Coprinus comatus je jedna od medicinskih gljiva sa dugogodišnjom upotrebom u tradicionalnoj medicini. Pokazuje mnoga blagotvorna dejstva u organizmu čoveka u prevenciji i kao pomoć u tretmanu različitih poremećaja zdravlja. Posebno se izdvaja pozitivnim delovanjem na regulaciju povišenog nivoa šećera u krvi.
PRIMED Coprinus comatus u prahu možete da pronađete u PRIMED BIO-APOTEKAMA u Beogradu.
Sve informacije i na broj telefona 011 715 12 65
PORUČI COPRINUS COMATUS ONLINE: COPRINUS COMATUS 50g