Stomačne tegobe su jedan od najčešćih i najneprijatnijih zdravstvenih problema, o kome se nerado govori. Zbog specifičnosti problema ne morate ići u apoteku, već pomoć potražite u kuhinji ili radnji sa zdravom hranom. Pri tome imajte na umu da opšte pravilo glasi: treba jesti više manjih obroka tokom dana. Ako tegobe brzo ne prođu, savet je da potražite pomoć vašeg lekara.
Bol u stomaku i zatvor
Nadimanje ne treba shvatiti bezazleno, naročito ako je praćeno bolom u stomaku jer tada može ukazivati na opstipaciju, to jest zatvor. Na njega ukazuju i suva i tvrda stolica, teško pražnjenje creva. Prate ga i povraćanje, osećaj da u rektumu postoji prepreka koja otežava pražnjenje, utisak da creva nisu potpuno prazna. Nemojte kupovati i koristiti laksative na svoju ruku, jer njihova prekomerna upotreba može da pogorša stanje. Izbegavajte stresne situacije i više se krećite, jer što duže sedite to se sistem za varenje dodatno usporava. Nipošto ne odlažite odlazak u toalet i ishranu obogatite suvim voćem, šljivama, slatkim krompirom, neslanim kokicama i integralnim žitaricama. I naravno, pijte dosta tečnosti.
Dijareja i grčevi
Dijareja obično ide u kombinaciji sa grčevima promenljivog intenziteta i bolom u stomaku. Mogu se javiti kao posledica hrane koja vam nije prijala, virusne ili bakterijske infekcije i kao reakcija na pojedine lekove. Kad je ishrana u pitanju, preporučuje se primena BRAT dijete. To je akronim od engleskih reči banana, rice, applesauce i toast- banana, pirinač, pire od oljuštenih jabuka i dvopek. Banane i pirinač podstiču formiranje čvrste stolice, pire od jabuke vraća izgubljenu energiju, a tost je bogat neophodnim ugljenim hidratima. Osim toga, mogu se jesti kuvani krompir, šargarepa i bundeva.
Nervozna creva.
Ako vas muči sindrom iritabilnog kolona, poznatiji kao nervozna creva, znate da dijareja i zatvor koji se smenjuju nisu nimalo prijatni, posebno ako su praćeni nadimanjem i gasovima u stomaku. Nakon pražnjenja uočljiva je sluz u stolici, a nagon za pražnjenjem se javlja često- prvo nakon ustajanja , a onda i posle svakog obroka. Ipak, nervozna creva nisu opasna po zdravlje, a možete ih smiriti tako što ćete proceniti koja vam hrana ne prija. Potencijalnim okidačima tegoba se smatraju veštački zaslađivači, masna i pržena hrana, kravlje mleko, čokolada, alkohol, kafa i gazirana pića. Pošto se hrana koja podstiče lučenje melatonina smatra dobrim saveznikom u smirivanju creva jedite banane, narandže, ananas, kukuruz, pirinač i paradajz.
Mučnina i povraćanje.
Mučnina može da se javi nakon duge vožnje, prejedanja ili konzumiranja hrane koja nam ne prija. Da bi se mučnina izbegla, hranu treba žvakati polako, a umesto obilnih obroka, treba jesti po manje porcije. Namirnice jakog mirisa mogu biti okidač za mučninu, pa treba izbegavati jako začinjenu hranu. Breskva i drugo lagano voće mogu biti dobar izbor u borbi sa mučninom, kao i sokovi od jabuke i brusnice.
Nadimanje i gasovi.
Nadutost u stomaku obično ne ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem, a najčešće nastaje kao posledica gasova u crevima, zbog čega ovi pojmovi obično idu zajedno. Ograničite unos soli i izbegavajte gazirane napitke i žvakaće gume, vodeći računa o pravilnom kombinovanju namirnica. Voće nemojte mešati sa drugom hranom, krompir nemojte jesti sa mesom, a desert služite makar sat vremena nakon obroka. Ako vas muče nadimanje i gasovi, izbegavajte pasulj, grašak, karfiol, brokoli i kuvani kupus. Lubenicu, kajsije i breskve jedite u malim količinama, i imajte na umu da nadimanje nije kod svih ljudi uzrokovano istim namirnicama, te sami procenite koja vam hrana ne prija.
Primed 12 aniropolis su potpuno prirodne kapi na bazi propolisa i anisa i preporučuju se osobama koje imaju stomačne tegobe poput povećane nadutosti, problema sa gasovima, lošim varenjem. Deluju pozitivno na digestivni trakt i potpomažu otklanjanju stomačnih problema. Primed 12 aniropolis kapi svojim antiinflamatornim, antimikrobnim, antivirusnim i imunostimulativnim delovanjem pomažu i kod gihta, kao i kod infekcija mokraćnog i probavnog sistema.