Provereni lekovi iz bakine kuhinje

bakina kuhinjaGranica između “bakine” i tradicionalne medicine je jako tanka, čak se na nekim mestima i prožimaju. Većina od tih medikamenata je većini nas poznata, ali nije na odmet znati šta se i u koje svrhe koristi, kao i o pravilnoj upotrebi ovih prirodnih lekova. Ovo su 10 najefikasnijih prirodnih medikamenata bez kojih nijedna bakina kuhinja ne može. Ovi prirodni medikamenti jesu pomoć kod nekih blažih i manje opasnih zdravstvenih problema, mada nisu zamena za lekarsku pomoć i neophodno je javiti se lekaru ukoliko se stanje obolelog pogoršava.
1. Gel od aloe vere pomaže kod blažih opekotina. Gel sadrži supstance koje pospešuju brže zarastanje opekotina. Najbolje je da nađete celu biljku i odlomite njene krajeve. Iz njih možete iscediti gel koji je gust i koji ćete direktvo naneti na opekotinu, što će vam odmah doneti olakšanje. Ono što morate znati je to da aloe vera nije za unutrašnju upotrebu. Aloe vera može imati laksativni efekat jer se u debelom crevu pretvara u blag sapun, pa njena česta upotreba može biti štetna.
2. Soda bikarbona ublažava simptome gastritisa jer ima alkalna svojstva koja neutrališu višak kiseline. Koristite je tako što ćete pomešati pola kafene kašičice sode bikarbone u čaši vode i zatim je niaskap popijte. Olakšanje nastupa jako brzo. Ako vam se problem sa želucem javlja više dana za redom obavezno se javite lekaru. jer možda imate ozbiljniji problem
3. Hamamelis ili Virđinijski orah je davno poznat kao lek protiv bolova u mišićima, čireva na koži, sitnijih posekotina, varikoziteta vena, ekcema, uboda komaraca i uraslih noktiju. Hamamelis ima jaki stežući efekat, ubrzava zaceljivanje i smiruje upalu. Koristite ga tako što ćete povređeno mesto oprati vodom i osušiti ga. Hamamelis nanesite vaticom na bolno mesto i njega prekrite gazom ili zavojem. Hamamelis nije za unutrašnju upotrebu.
4. Med pomaže kod bolova u želucu, čireva na koži, opekotina jer ima antibakterijska svojstva, čak i unutrašnje unošenje meda može da smanji pojavu čireva na koži. Da biste smanjili bolove u želucu pomešajte po jednu supenu kašiku meda i sirćeta i dodaje to u vodu ili sok. Popijte odmah i ovaj napitak pomaže i kod kašlja. Možete natopiti gazu kojima ćete prekriti opekotine. Prilikom upotrebe meda morate biti obazriviji jer med sadrži spore bakterije koja izaziva botulizam, ozbiljan oblik trovanja hranom, naročito opasan kod dece. Zato deca mlađa od jedne godine ne smeju nikako da uzimaju med. I kod odraslih osoba se može javiti alergija na med, ali su reakcije obično blage i kratkotrajne. Kod ozbiljnijih alergija na med može se javiti anafilaktički šok sa ozbiljnim natečenjem jezika. Pri prvim ovakvim simptomima odmah potražite stručnu medicinsku pomoć.
5. Đumbir je lek koji pomaže kod vrtoglavice, morske bolesti, mučnine izazvane hemoterapijom. Koristi se tako, što ga sameljete ili izrendate u čaj ili sok i tako popijete. Takođe se može naći u kapsulama i tečnom ekstratu i tako je lakši za primenu. Đumbir je u malim količinama apsolutno bezbedan za primenu, ali se pri većim količinama može javiti kožni osip, teško disanje, otok usana i u tom slučaju se obavezno javite lekaru.
6. Cimet otklanja loš zadah, hrkanje, vrtoglavicu, bori se protiv virusa. Možete ga koristiti u obliku čaja koji se priprema tako što se pola kašičice cimeta prelije šoljom ključale vode. Za uklanjanje lošeg zadaha pomešajte ga sa hladnom vodom i koristite ga kao vodu za ispiranje usta. Eterično ulje je odlično za dezinfekciju ruku, protiv mikroorganizama. cimet u sebi sadrži supstancu kumarin koji u velikim količinama može da ošteti jetru i bubrege.Potpuno je bezopasan u malim količinama.
7. Ulje čajnog drveta pomaže kod gljivica na noktima, dermatofibroze, atletskog stopala i drugih infekcija jer sadrži prirodna antigljivična i antibakterijska svojstva. Nanosi se u tankom sloju na inficirano tkivo ili direktno na kosu u slučaju vaški. Pre upotrebe je potrebno razblažiti ulje sa nekim neutralnim uljem u jednakim količinama jer je nerazređeno ulje jako i može dovesti do alergijskih reakcija. Ne sme se gutati jer je ulje toksično.
8. Menta pomaže kod poremećaja varenja, grčeva, prehlade, gripa, lošeg zadaha. Nana opušta želudac i povećava sekreciju unutar organa za varenje. Nana može da ima opuštajuće dejstvo i može olakšati grčeve kod beba. Nabolje je da majka koja doji popije čaj od nane jedan sat pre dojenja i aktivne supstance iz čaja će dospeti do bebe preko majčinog  mleka. Mentin jak ukus može pročistiti i disajne puteve bebe. Nana je bezbedna za primenu u normalnim dozama, retke se situacija pojave alergijskog osipa na koži. Za pripremu čaja dovoljno je pola do dve kašičice biljke nane preliti šoljom vrele vode
9. Kafa i zeleni čaj pomažu kod glavobolje i astme. Kofein iz kafe može da potencira efikasnost lekova protiv glavobolje. Kod astmatičara kofein može da pomogne jer smanjuje upalu u disajnim putevima. Preporučena doza je tri šolje kafe dnevno. Takođe, preterana upotreba kafe može da poveća ili uzrokuje glavobolju. Takođe, trudnice i dojilje trebaju ograničiti unos ovog napitka jer u trudnoći može da dovede do preterano niske telesne težine novorođenčeda.
10. Jabukovo sirće otklanja bolove u mišićima i u zglobovima i kada se nanosi spolja na kožu i modrice može da izvuče upalu.Nanosite ga tako što ćete zavoj ili gazu natopiti mešavinom jednakih delova vode i sirća. Oceđenu gazu previjte na bolno mesto i ostavite jedan sat. Postupak ponavljajte dok otok ne nestane. Kod nekih ljudi sirće može da dovede do iritacije ili peckanja prilikom nanošenja na kožu.