Stop urinarnim infekcijama!

persunAko osećate bol, peckanje ili nelagodnost prilikom mokrenja, i često imate potrebu da idete u toalet, najverovatnije imate problem sa urinarnom infekcijom zbog bakterija prisutnih u mokraćnim kanalima. Na to mogu da ukazuju i tamna boja mokraće, mutna mokraća neprijatnog mirisa, koja u nekim slučajevima sadrži i krv ili gnoj. Urinarne infekcije, koje mogu zahvatiti bešiku, bubrege ili mokraćne kanale, postaju češće sa dolaskom hladnog vremena, a u preko 90 odsto slučajeva uzrokuje ih bakterija ešerihija koli. Zapaljenje mokraćnih kanala može biti izazvano i polno prenosivim bolestima, poput hlamidije ili gonoreje, dok se u virusne izazivače ubrajaju herpeks simpleks i citomegalovirus. Povrede i osetljivost na pojedine hemikalije u kontraceptivnim preparatima takođe mogu izazvati infekciju.
Lice i naličje antibiotika
Imajući u vidu anatomske predispozicije, urinarne infekcije se češće javljaju kod žena, čak preko 50% pripadnica lepšeg pola u nekom trenutku zbog njih poseti urologa, a budući da su često udružene s genitalnim infekcijama, obično je neophodan i ginekološki pregled. Lečenje se u većini slučajeva zasniva na antibioticima. Međutim, treba biti oprezan u doziranju, jer se može desiti da bakterije postanu rezistentne na medikamente, pa se jednom preležana urinarna infekcija ponovo vraća.
Tečnost je najbolji saveznik
Da biste izbegli urinarne infekcije, krećite se što više, jer sedenje pretstavlja dobru osnovu za razvoj infekcije. Ne odlažite odlazak u toalet, jer zadržavanje urina pogoduje razvoju bakterija. U slučaju urinarne infekcije, najbolji saveznik u proterivanju bakterija iz urinarnog trakta je tečnost. Pri tome, nemojte tražiti saborce u industrijski prerađenim sokovima, jer su oni puni šećera, koji pogoduje razmnožavanju bakterija i tako pogoršava stanje. Isto važi i za industrijski prerađene namirnice. Dnevno pijte makar dva litra tečnosti, a po savetu nekih stručnjaka možete razmutiti kašičicu sode bikarbone. Takođe, možete piti i čaj od peršunovog lista ili semenki celera. Sok od brusnice takođe je odličan borac protiv urinarnih infekcija, naročito je dobar kao prevencija, jer sprečava bakterije da se zalepe za zidove mokraćnih kanala.
Ojačajte imuni sistem.
Oslabljeni imuni sistem je odlična podloga za razvoj infekcija. Ojačajte ga jedući hranu bogatu antioksidansima. Voće puno vitamina C je odličan izvor, ali ne bilo koje. Pomorandže se ne preporučuju jer mogu povećati kiselost organizma i tako podstaći razmnožavanje bakterija. Ananas, zahvaljujući bromelainu može ublaziti upalu mokraćnih puteva. Snažan imunitet ćete imati i ako u ishranu uvrstite masnu ribu, povrće iz porodice krstašica, poput karfiola i brokolija, pečurke i orašaste plodove. Ne zaboravite ni blagotvorno seme bundeve, susama, lana i suncokreta. Jelo začinite đumbirom, belim i crnim lukom, a nakon što ga sklonite sa vatre, možete mu dodati i peršun, bosiljak ili ruzmarin.
Rešite se poroka i pijte jogurt.
Ukoliko uživate u crnoj kafi, trebalo bi da zaboravite na taj porok, budući da kofein može dodatno da iritira vaše mokraćne kanale i tako da pogorša infekciju. Isto važi i za alkohol. Ukoliko vam lekar propiše antibiotike, oni će uništiti korisne bakterije iz crevne i vaginalne flore, pa je stoga važno da uzimate i probiotike. Jedan od načina za unošenje korisnih bakterija je konzumiranje jogurta i kefira, fermentisanih mlečnih proizvoda.
Primed 9Primed 9 urinarius ometa vezivanje bakterije E. coli za sluzokožu urinarnih puteva, čime smanjuje mogućnost razvoja infekcije. U slučaju već prisutne infekcije, pospešuje bržu eliminaciju bakterija i oporavak organizma. Aktivni sastojci preparata deluju blagotvorno na zdravlje ženskih genitalnih organa, pa se redovna upotreba preparata preporučuje svim ženama u generativnom periodu.