
Nutritivni nedostaci kao uzrok lošeg imuniteta
Jedan od razloga slabog imunog sistema kod deteta može da bude i deficit ključnih hranljivih materija. U stvari, ishrana je ključna determinanta zdravog imuniteta svakog deteta. Prema Svetskoj Zdravstvenoj Organizaciji, neadekvatna ishrana spada u najčešće uzročnike imunodeficijencije.
Vidljivi znaci nedostataka ključnih nutrijenata mogu da budu: promene na koži ili kosi, krhki nokti, lako pojavljivanje modrica po telu, nedostatak pažnje i sl. Ako su kod deteta prisutni neki od ovih simptoma, to može da bude upozoravajući znak slabog imuniteta!
Najčešća oboljenja uzrokovana slabim imunim sistemom
Lista oboljenja koja mogu nastati kao posledica lošeg imuniteta kod dece je prilično dugačka, ali u neke od najčešćih spadaju kožne alergije i astma.
Kožne alergije – Alergije izaziva hiperaktivni imuni sistem. Imuno receptori pogrešno identifikuju strana neškodljiva tela kao viruse ili infekcije, što dovodi do alergijskih reakcija na koži
Astma je respiratorna alergijska reakcija koja se manifestuje upalom disajnih puteva.
Loše navike kao uzrok slabljenja imuniteta deteta
Svaki roditelj bi trebao da se zapita šta preduzima kako bi osigurao da imunitet njegovog deteta bude jak? Jer snažan imuni sistem je od suštinskog značaja da naše dete sutradan bude zdrava odrasla osoba.
Važi pravilo da dete nikako ne treba držati pod staklenim zvonom, i da ga treba izlagati mikroorganizmima iz okruženja, jer će njegov imunitet na taj način u stvari da postane snažniji.
Međutim, postoje određene navike koje dete može da stekne tokom perioda odrastanja, a koje sputavaju razvoj njegovog imunog sistema. Najčešće loše navike koje mogu da oslabe imunitet vašeg deteta su:
Nedovoljno sna slabi imunitet deteta
Nedostatak sna može da ima snažan uticaj na detetov imuni sistem. Detetu u fazi intenzivnog rasta i razvoja potrebno je 10 – 14 sati spavanja, u zavisnosti od uzrasnog doba. Navika da ostaje budno do kasno u noć (danas je najčešće u pitanju igranje igrica na kompjuteru ili pametnom telefonu), smanjuje šanse da dete zaspi rano.
Nedovoljno spavanja uzrokuje fizički stres koji sprečava da kiseonik slobodno cirkuliše u mozgu. Na taj način može oslabiti imunitet, a dete postaje osetljivije na mikroorganizme.
Konzumiranje nezdrave hrane
„Vi ste ono što jedete“, kaže stara izreka. Zdrava ishrana je najbolji način za jačanje imuniteta deteta. Ako dete redovno konzumira hranu koja sadrži šećere i aditive, to će, pre ili kasnije, negativno uticati na njegov imuni sistem.
Da bi dete imalo jak imunitet na svakodnevnom jelovniku treba da bude što više sveže hrane. Potrebno je više dnevnih obroka u ishrani porodice koji sadrže sveže voće i povrće. Dete treba od najranijih dana navikavati na različite ukuse, jer će suprotnom kasnije postojati problem zato što dete neće hteti da jede hranu čiji mu ukus ne prija (a to je najčešće slučaj sa povrćem).
Nedovoljna fizička aktivnost
Dete koje provodi puno vremena gledajući crtaće i igrajući igrice neće imati dobar imunitet. Roditelj je taj koji treba da utiče na svoje dete da se kani takvih loših navika i da ga podstakne da što više vremena provodi u igri na otvorenom.
Neaktivna deca često imaju slab imunitet, jer nedostatak vežbanja dovodi do stagnacije odbrambenih ćelija detetovog organizma. Osim toga, vreme provedeno na otvorenom osiguraće da dete dobije potrebnu dozu vitamina D, izuzetno važnog za jačanje imuniteta.
Zloupotreba antibiotika
Svaki put kada odvedete dete lekaru postoji mogućnost da će mu on prepisati antibiotike. To verovatno već svi znate, ali važno je stalno napominjati: preterana upotreba antibiotika može dovesti do stvaranja otpornosti na antibiotike kod vašeg deteta. Na taj način se ugrožava detetov imunitet.
Nemojte pribegavati upotrebi antibiotika svaki put kada vaše dete počne da kašlje. Pokušajte da pronađete adekvatne alternativne (prirodne) lekove koji mogu biti jako efikasni u lečenju kašlja i prehlada kod dece. Pre bilo kakve upotrebe antibiotika, neizostavno se posavetujete sa pedijatrom.

osobama i deci sa oslabljenim imunitetom
kod hroničnog umora i iscrpljenosti organizma
kod stanja povećanih energetskih i nutritivnih potreba (deca, adolescenti, sportisti, rekonvalescenti. Optimalna kombinacija pčelinjih proizvoda idealan je izvor vitamina, minerala i drugih biološki aktivnih materija koje pomažu normalno funkcionisanje imunološkog i drugih sistema i organa. PRIMED 1 APICOMPLEX poseduje antibakterijska, antivirusna i antigljivična svojstva. Pomaže u prevenciji i tretmanu infekcija izazvanih različitim mikroorganizmima.