
Nije samo bolest starijih
Životni vek se produžava, žene žive duže nego muškarci, tri i više decenije posle menopauze, pa je mogućnost nastanka i ispoljavanja osteoporoze značajna. Svaka treća žena, starija od 50 godina ima osteoporozu ili osteopeniju. Ranije se smatralo da je to bolest ”starijih gospođa”, ali danas se zna da osteoporoza počinje ranije, već u petoj deceniji.
Značajan uzrok invaliditeta
Osteoporoza je najčešći uzrok preloma kostiju starih. Samo u jednoj godini, širom sveta, dogode se kod 1,2 miliona starijih osoba, prelomi kostiju. Podaci ukazuju da čak 20% žena starijih od 80 godina umire zbog komplikacija, nastalih posle preloma vrata butne kosti, a 50% zahteva stalnu negu, rehabilitaciju, tuđu pomoć, što značajno narušava kvalitet života. One postaju zavisne od drugih, trpe bolove, imaju deformitete koji otvaraju put ka komplikacijama, gube sopstvenu nezavisnost, u stalnom su emocionalnom stresu.
Činioci koji vode do osteoporoze
Osteopeniju i osteoporozu mogu da uzrokuju brojni činioci. Genetska sklonost je veoma važna za nastanak i ispoljavanje ovih bolesti (60-70%), ali i veliki broj oboljenja i stanja organizma kao što su: hipertireoza, hipogonadizam, menopauza, hiperprolaktinemija, poremećaj lučenja hormona kore nadbubrežnih žlezda (kao i terapijska primena kortikosteroida u dozama većim og 75 mg duže od tri meseca), hiperparatireoidizam, metabolička acidoza kod bolesnika sa šećenom bolešću, ali i nedovoljnost vitamina D3 (“renalni” hormon). Bolesti digestivnog trakta kao što su zapaljenjske bolesti, dijareje, hronične bolesti pankreasa, mogu uticati na ispoljavanje osteopenije i osteoporoze. Maligne bolesti smanjuju mineralnu čvrstinu kosti, kao i dugotrajne imobilizacije. Dozirana fizička aktivnost može da poveća mineralnu gustinu kosti za 20%.
Važnost prevencije osteoporoze
Zbog osteoporoze vidna je promena fugure tokom starenja, smanjenje telesne visine, pojava pogrbljenosti i izraženiji trhuh.
Osteoporoza je socioekonomska kategorija, i u bogatim društvenim zajednicama troškovi lečenja osteoporoze daleko nadmašuju cenu, i preventive i dijagnostike.
Obzirom na troškove lečenja potrebno je više raditi na prevenciji osteoporoze, primarnoj prevenciju u periodu odrastanja i sekundarnoj kod odraslih osoba oba pola.

osteopenije
osteoporoze
reumatskog i drugih oblika artritisa
povećane potrebe za kalcijumom.
Aktivni sastojci preparata obezbeđuju pravilnu mineralizaciju kostiju i funkcionisanje koštano-zglobnog sistema. Ispoljavaju protivupalno i antireumatsko dejstvo, čime ublažavaju tegobe kod reumatskog i drugih oblika artritisa. U periodu koji sledi menopauzu (poslednja menstruacija), dolazi do postepenog smanjenja nivoa estrogena. Smanjenje nivoa ženskih polnih hormona kod većine žena može dovesti do smanjenja gustine kostiju, pored ostalih promena koje nastaju u postmenopauzalnom periodu. PRIMED 3 pomaže da se organizmu obezbedi dovoljna količina kalcijuma, kako bi se ovaj fiziološki proces usporio, i omogućilo normalno funkcionisanje koštano-zglobnog sistema.
PRIMED 3 je pogodan za primenu kod osoba koje imaju povećane potrebe za kalcijumom (aktivni sportisti, deca i adolescenti u periodu rasta i razvoja).