Lekovita svojstva belog luka

Beli luk je jedna od namirnica koja se može naći u svakoj kuhinji. Veliki broj jela se ne mogu zamisliti bez belog luka. Svojim aromatičnim mirisom obogaćuje sva jela u koja se dodaje, a preporučuje se dodavanje na kraju procesa termičke obrade, radi očuvanja specifične arome.

Međutim, beli luk nije samo namirnica koja se koristi u ishrani. Beli luk sadrži značajan broj sastojaka koji pored nutritivne, imaju i značajne pozitivne efekte na zdravlje čoveka.

Neki od primera blagotvornih efekata su:

  • povoljno dejstvo na kardiovaskularni sistem
  • snižava nivo holesterola i triglicerida u krvi
  • povoljno dejstvo u prevenciji malignih bolesti

Aktivni principi belog luka ispoljavaju antioksidativno dejstvo, a glavni aktivni sastojak alicin ispoljava i antibakterijsko i protivgljivično ddejstvo.

U mnogobrojnim dostupnim medicinskim istraživanjima pokazana je delotvornost belog luka u snižavanju povišenog krvnog pritiska. Imajući u vidu uticaj na regulaciju nivoa masnoće u krvi, beli luk je jedna od biljaka izbora u prevenciji i tretmanu svih kardiovaskularnih poremećaja.

Uprkos mnogobrojnim korisnim svojstvima, nekada nije jednostavno korisiti ga u terapijske svrhe, zbog veoma izraženog mirisa. Naime, da bi postigao sve svoje blagotvorne efekte, potrebno je da se unosi veća količina belog luka svakodnevno (minimum nekoliko čena), što je teško neutralisati bilo kojim sredstvom ili preparatom.

Najbolji efekti postižu se upotrebom sirovog belog luka, koji nije termički obrađen. Ukoliko se pravi umak od pasiranog belog luka koji se meša sa kiselim sokovima (limun), preporuka je da ova mepavina odstoji bar 5-10 minuta pre upotrebe, zbog potentnijeg efekta.