Namirnice koje čiste jetru

Jetra je „centralna laboratorija“ organizma. Svi toksini iz hrane, najveći broj lekova, i zapravo sve što unesemo u naš organizam u nekom trenutku dospeva u jetru. Jetra ima ulogu da sve ove štetne materije „preradi“u jedinjenja koja se mogu izbaciti iz organizma u obliku koji neće biti štetan za druge ćelije i organe sa kojima dolaze u dodir.

Kako bi jetra mogla efikasno da obavalja ovu svoju funkciju, moramo voditi računa da obezbedimo dovoljan unos korisnih elemenata, koji će u slučaju potrebe pomoći da se poboljša funkcija i zaštita tkiva jetre od prekomernog opterećenja i oštećenja.

Neke od veoma dragocenih namirnica koje mogu poboljšati funkciju i detoksikaciju jetre su:

  • Beli luk sadrži materije koje čak i u malim količinama aktiviraju enzime jetre odgovorne za neutralisanje i izbacivanje toksina iz organizma. Takođe, beli luk sadrži alicin i selen koji doprinose detoksikaciji jetre.
  • Grejpfrut i drugi citrusi (pomorandže, limun) sadrže značajnu količinu vitamina C i antioksidanasa. Sok od grejpfruta stimuliše enzime jetre koji vrše detoksikaciju. Čaša sveže ceđenog soka svaki dan je dobar način za podsticanje čišćenja organizma od nagomilanih toksina i kancerogenih materija.
  • Cvekla i šargarepa su bogate beta-karotenom i biljnim flavonoidima. Redovnom upotrebom pomažu očuvanje normalne funkcije jetre.
  • Zeleni čaj sadrži veliku količinu antioksidativnih materija i takođe se preporučuje za detoksikaciju jetre.
  • Zeleno lisnato povrće sadrži dosta hlorofila. Najbolji način upotrebe je u sirovom obliku, kako bi se iskoristile sve nutritivno bogate materije iz ovog povrća. Sastojci koji se nalaze u većini zelenog lisnatog povrća imaju sposobnost da neutrališu teške metale, toksine i pesticide, što značajno doprinosi oslobađanju organizma od štetnog uticaja ovih materija.
  • Avokado sadrži hranljive sastojke koji doprinose sintezi glutationa, jednog od glavnih faktora u zaštiti od slobodnih radikala.
  • Jabuke sadrže puno pektina, poboljšavaju probavu i eliminaciju toksičnih materija iz digestivnog sistema.
  • Maslinovo ulje, kao i druga hladno ceđena ulja (laneno, konopljino) su odličan izvor „dobrih“ masnih kiselina, a imaju i osobinu da vezuju za sebe neke od toksina. Na taj način, olakšava se njihovo izbacivanje iz organizma i rasterećuje jetra.
  • Pseudožitarice, za razliku od klasičnih žitarica (pšenica, ovas, ječam) ne sadrže gluten. Kod nekih osoba preosetljivih na gluten, može postojati povećano opterećenje jetre koje se manifestuje povećanim vrednostima enzima jetre. U takvim situacijama, dobro je izbegavati namirnice koje sadrže gluten. Najpoznatije pseudožitarice su kinoa i proso.
  • Orasi sadrže značajnu količinu aminokiseline arginin, koja podstiče detoksikaciju organizma od amonijaka i amonijačnih jedinjenja.
  • Kurkuma je superhrana za jetru, ili jetrin omiljen začin. Kurkuma je biljka čiji koren se koristi najčešće kao začin. Kurkuma sadrži materije koje podstiču rad jetrinih ćelija i stvaranje enzima koji vrše neutralizaciju toksina iz hrane.

Pored pomenutih namirnica, posebno blagotvorno dejstvo na jetru imaju i medicinske gljive. Kordiceps, Reishi, Shitake i druge medicinske gljive imaju povoljno dejstvo na poboljšanje imunološkog odgovora. Pored toga, sve medicinske gljive deluju povoljno na kardiovaskularni sistem, regulaciju nivoa šećera, holesterola i krvnog pritiska. Takođe, medicinske gljive deluju povoljno na zaštitu i funkciju ketre, bubrega i pluća. Pomažu održavanje normalne funkcije jetre i stimulišu detoksikaciju organizma.